home


Londra Hakkında Bilgiler

Londra'da Nereye gidilir ? Londra'da Neler Yapılır ? 

Oxford Street’ten alışveriş yapabilirsiniz. Ama dikkat edin,çok açılmayın. Hyde Park'ta Pazar günü Serbest Kürsü'ye gidip istediğiniz konuda konuşabilirsiniz. Thames'te tekne turu yaparak nehir boyunca birçok güzellikle karşılaşabilirsiniz. Tower Köprüsü'ne çıkıp dünyanın en büyüleyici manzaralarından birini izleyebilirsiniz. Üstü açık çift katlı otobüslerle şehir turu yapabilirsiniz. İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth'in ikamet ettiği Buckingham Sarayı'nı gezebilirsiniz. London Eye'a çıkıp 135 metre yükseklikten tüm Londra'ya hakim olabilirsiniz. British Museum'da Türkiye de dahil dünyanın birçok ülkesinden gelen tarihi eserleri görebilirsiniz.

Lady Diana'nın evi olan Kensington Palace'ı ziyaret edebilirsiniz. Portobello ve Camden Town sokak marketlerinde her türden ikinci el alışverişi yapabilirsiniz. Ağustos ayında Londra'daysanız inanılmaz ses ve görüntü gösterileriyle dolu Nothing Hill Karnavalı'na katılabilirsiniz. (bakınız Nothing Hill filmi) Madame Tussaud’s Müzesi'nde dünyaca ünlü kişilerin balmumundan heykellerini görebilirsiniz. Dünya saat sisteminin merkezi Greenwich'teki Denizcilik ve Rasathane müzelerini gezebilirsiniz. 

Londra'nın farkı nedir ? 

Özellikle yaz aylarında zaten çok yüksek olan yabancı nüfusu inanılmaz artar. Bu, dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olsa da bazıları için bir sürpriz olabilir. 24 saat eğlence, büyük şehir, yoğun nüfus, çok iyi bir altyapı ile sağlanmış ulaşım imkanları, Chelsea, Arsenal gibi dünyaca ünlü futbol kulüpleri ve İngilizce eğitimi için dünyanın en çok tercih edilen şehri olması Londra'yı diğer şehirlerden farklı kılar. 

Londra'da Ulaşım 

Londra, ulaşım imkanlarının en üst seviyede olduğu bir şehirdir. Londra'ya bağlı olan en büyük üç havaalanı içinde Heatrow şehir merkezine 45 dakika, Gatwick 60 dakika ve Stansted 50 dakika uzaklıktadır. 
Toplu taşıma araçlarını son derece düzenli bir şekilde çalıştığı Londra'da metro ağı çok uzundur ve şehrin büyük bir kısmını kapsar. Londra dışındaki semtlere ulaşmak için de genelde trenler tercih edilir. 

Londra'da İklim

Genellikle bulutlu ve yağmurlu bir havanın hüküm sürdüğü Londra'da iklim çok sert değildir. Aynı zamanda çok değişken olan Londra havası, güneşi görüp aldanılmayacak cinstendir ve kış dönemi ortalama sıcaklık 6 °C , yaz dönemi ortalama sıcaklık 22 °C'dir.

top